Koronakrisen: Grønt vil være en viktig del av løsningen
Vi tror myndighetene vil benytte anledningen til å fremme bærekraft i sine stimulansepakker, noe som igjen vil gi økt etterspørsel etter grønne løsninger.

Omfattende nedstengning av reisevirksomhet og næringsliv, har ført til alvorlige tilbakeslag i økonomien i mange land. Myndigheter over hele verden har uttalt at de nå «vil gjøre det som trengs» for å redde økonomien og arbeidsplassene i kjølvannet av korona.
Dette er gode nyheter for miljøet, og det er gode nyheter for vårt fond.
Allerede 3. april uttalte EU at responsen på pandemien skulle være innenfor den tidligere vedtatte Green Deal-pakken. Og nå kommer det altså store økonomiske stimulansepakker fra et utall andre land på toppen, som også i stor grad forventes å bli grønt.
Kina og Sør-Korea, som er de første landene som er i ferd med å normaliseres fra pandemien, har allerede økt sine subsidier til miljøvennlige alternativer kraftig.
Dette er gode nyheter for miljøet, og gode nyheter for vårt fond.

Vi forventer økt etterspørsel etter grønne løsninger
Å stimulere bærekraftige løsninger er et uttalt mål og en forpliktelse i tråd med Parisavtalen for de aller fleste land. Min kollega Christian Rom og jeg tror at når myndighetene først skal ut med masse penger i støtte, så forventer vi at de vil prioritere arbeidsplasser og bedrifter de ønsker å ha med inn i fremtiden.
Under finanskrisen i 2008-2009 ga 12 av de største økonomiene hele $223 milliarder i grønne stimuli ifølge BNEF. Omtrent 60 prosent av dette gikk til energieffektivitet og fornybar energi.
Ettersom industrien har blitt vesentlig mer konkurransedyktig etter finanskrisen kan vi også si at man nå får «mer for pengene» i forhold til å stimulere økonomien via disse bransjene nå.