Robotkirurgene ruller inn i operasjonssalen
Nylig deltok vi på en investortur til Belgia og Tyskland for å lære mer om den raske utviklingen som pågår innen utvikling og bruk av kirurgiske roboter og integreringen med kunstig intelligens - AI. Vi i DNB Health Care tror denne typen roboter vil bli tatt i bruk i stadig større omfang, drevet av innovasjon og bedre pasientopplevelser, noe som lover bra for produsentene av denne typen utstyr. I denne artikkelen oppsummerer vi noe av det vi lærte på turen.

På turen besøkte vi et senter i Brussel hvor kirurger kommer for å få opplæring i bruk av roboter. I tillegg besøkte vi et sykehus i Kaiserslautern hvor man bruker roboter i stor skala i operasjonene som gjennomføres der. Vi ble overbevist om at kirurger og roboter vil jobbe stadig tettere sammen i fremtiden, noe vi tror vil komme både pasienter og samfunnet for øvrig til gode. De fleste pasienter som opereres med robotkirurgi opplever mindre smerter, mindre blødninger og komplikasjoner, og kan dra hjem tidligere sammenlignet med laparoskopi (kikkhull) eller åpen kirurgi. Det er også mindre belastende for kirurgen, reduserer kostnadene for sykehusene, og gir kirurger og studenter mulighet til å analysere og trene på en mer virkelighetsnær måte.
Fra RoboDoc til daVinci
Den første robotoperasjonen ble utført i april 1985 på et sykehus i California for å ta en hjernebiopsi, der man brukte en PUMA 200, en robot som opprinnelig ble brukt i bilindustrien. Operasjonen var vellykket, men roboten ble ikke tatt i bruk i større skala. Den første roboten som ble godkjent for bruk i et større marked var RoboDoc, et system utviklet i samarbeid med IBM som ble godkjent for hofteproteseoperasjoner i Europa i 1994, men heller ikke denne ble noen stor markedssuksess. Dette skulle snart endre seg. I 1995 ble Intuitive Surgical stiftet, et amerikansk selskap som var i ferd med å utvikle en robot som kunne brukes til kikkhullsoperasjoner. Roboten, som etter hvert fikk navnet da Vinci, ble godkjent i Europa og USA rundt årtusenskiftet, og siden har Intuitive solgt ca. 8000 roboter til sykehus i rundt 70 land.
Selv om vi bruker begrepet "roboter" om disse systemene, så er det ikke snakk om autonome maskiner som utfører operasjoner på egenhånd. Systemene er svært avanserte mekaniske verktøy som styres av en bruker (som regel en kirurg i denne sammenhengen). Kirurgen går altså fra å stå ved operasjonsbordet med en skalpell, til å sitte ved en konsoll og bruker hender og føtter til å styre robotens armer, som med overmenneskelig fleksibilitet kutter og syr med enorm presisjon. Robotens armer er utstyrt med avanserte medisinsktekniske instrumenter som kan byttes ut og tilpasses etter behov, alt fra endoskoper (kamera brukt for å se inni kroppen til en pasient) som sender HD bilder til kirurgens konsoll, hvor hun eller han får et tredimensjonalt bilde av ønsket område i kroppen med detaljer et øye ikke kan se, til verktøyutstyrte mikrohender som kan gjøre alt en kirurghånd kan gjøre, og mer til. Alt er koblet sammen av avansert programvare, som i nær fremtid sannsynligvis vil bli enda kraftigere ved hjelp av blant annet AI (kunstig intelligens).
