Hopp til hovedinnhold

DNB Global Credit

Andelsklasse

Globale selskapsobligasjoner med fokus på kredittkvalitet

DNB Global Credit investerer i selskapsobligasjoner utstedt av solide selskaper i utviklede økonomier over hele verden. Fondet gir eksponering mot det globale markedet for såkalte investment grade-obligasjoner, rentepapirer med høy kredittkvalitet og lavere sannsynlighet for mislighold.

Porteføljen er bredt diversifisert på tvers av regioner, sektorer og valutaer. Fondet investerer i selskaper notert i Europa, Nord-Amerika og Asia, og investeringene valutasikres normalt tilbake til fondets basisvaluta for å redusere risiko knyttet til valutasvingninger.

Fondet har et klart rammeverk for kreditt- og renterisiko. Det investeres kun i obligasjoner med minimum BBB- rating, og eksponeringen mot nedgraderte papirer er begrenset til maks 10 prosent. Fondets rentefølsomhet vil normalt ligge mellom 3 og 8, og opptil 25 prosent kan plasseres i ansvarlige lån.

DNB Global Credit passer for investorer som søker løpende renteinntekter og eksponering mot globale selskaper med høy kredittverdighet. Fondet kombinerer en disiplinert tilnærming til risiko med en global og veldiversifisert obligasjonsportefølje.

Hovedinvesteringsområder:
Finans, telekommunikasjon, energi, syklisk konsum, ikke-syklisk konsum, teknologi, boliglånsobligasjoner, forsyning, industri og verdipapirer med sikkerhetsmasse (asset-backed securities).

Hvorfor investere i dette fondet

DNB Global Credit A

Kredittkvalitet

Andel av fondet med kredittrating A- eller bedre: 31%

Internasjonale normer og standarder

ESG-data er integrert i vårt porteføljestyringssystem, og brukes til å vurdere risiko og muligheter knyttet til ESG i investeringsbeslutninger.

DNB Global Credit A

Gjennomsnittlig vurdering

Gjennomsnittlig kredittrating for fondet: A-/BBB+

Bærekraftsindikator

Fondet fremmer, i tillegg til andre hensyn, miljørelaterte og sosiale aspekter gjennom sin investeringsstrategi.

Dialoger

Vi engasjerer oss i dialog med selskaper. Dialogen kan omhandle spesifikke problemstillinger knyttet til ESG (reaktiv dialog), eller på generelt grunnlag bidra til å påvirke selskaper i en mer bærekraftig retning (proaktiv dialog). Nærmere beskrivelse av retningslinjer for ansvarlige investeringer og eksklusjonsliste er tilgjengelig på: https://dnbam.com/en/responsible-investments/esg-overview-dnb-funds

Standardsetting

Standardsetting er et viktig element i aktivt eierskap. Som en del av dette utvikler og publiserer vi forventningsdokumenter innen utvalgte fokusområder. Dokumentene brukes for å bidra til forbedring av standardene i markedet, og for å danne grunnlag for nærmere eierskapsdialog med enkeltselskaper.

Kredittrisiko: Utstederne av gjeldspapirene som fondet investerer i kan få problemer med å betjene sine låneforpliktelser. Renterisiko: Fondets verdi kan bevege seg motsatt av endringer i rentenivået. Konsentrasjonsrisiko: Fondets verdi kan påvirkes negativt av hendelse i en bestemt sektor/region. Likviditetsrisiko: Fondets investeringer kan blir vanskelig å verdsette/selge på ønsket tidspunkt. Valutarisiko: Fondets verdi kan påvirkes negativt av kurssvingninger i valutamarkedet. Bærekraftsrisiko: Fondets verdi kan påvirkes negativt av en hendelse knyttet til miljø, sosiale faktorer eller virksomhetsstyring i selskapene som fondet investerer i.

ISIN: NO0010827264. Bloomberg ticker: DNBGCNN NO

Stemming

En måte å påvirke selskaper på en positiv måte er gjennom å stemme på generalforsamlinger. Våre retningslinjer for stemmegivning innebærer at vi skal stemme på alle generalforsamlinger på samtlige norske selskaper vi har investeringer i. Vi har valgt en systematisk tilnærming til å avgjøre hvilke internasjonale selskapers generalforsamlinger vi vil stemme på.

Juridisk informasjon

Dette faktaarket inneholder kun grunnleggende informasjon om fondet. Ytterligere informasjon finner du i fondets informasjonsbrosjyre, årsrapport og halvårsrapport, som er tilgjengelige på dnbam.com/no og kan bestilles gratis fra DNB Bank ASA, filial Norge. Risikoinformasjon: Historisk avkastning er ingen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil bl.a. avhenge av markedsutviklingen, forvalters dyktighet, verdipapirfondets risiko, samt kostnader ved tegning, forvaltning og innløsning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap. Nettsted: dnbam.com/no For ytterligere informasjon, vennligst kontakt din forhandler.

Dette rentefondet har som mål å gi moderat avkastning på fondets investeringer på kort til mellomlang sikt, uten å ta unødig risiko. Fondet investerer i obligasjoner utstedt av foretak og finansinstitusjoner, denominert i EUR og USD, og notert på børser og regulerte markeder over hele verden. Fondet er aktivt forvaltet. Fondets investeringsbeslutninger er basert på langsiktig fundamental analyse, som innebærer grundig analyse av selskaper, markeder og andre markedsfaktorer som kan påvirke selskapenes utvikling.

SFDR-klassifisering

SFDR-klassifisering: Artikkel 8 Fondet fremmer, i tillegg til andre hensyn, miljørelaterte og sosiale aspekter gjennom sin investeringsstrategi.

Forvaltere

Daniel Berg
Ansvarlig forvalter
Daniel har en Master i Statistikk fra NTNU samt en PhD i matematisk statistikk fra Universitetet i Oslo. Daniel snakker engelsk og svensk flytende .
Daniel begynte hos oss i 2007 som kvant-analytiker og porteføljeforvalter og etter hvert leder av Globale Renter og FX-teamet. Som forvalter har han hatt spesielt fokus på kreditt. I tillegg har han hatt ansvaret for de kvantitative verktøy og metoder som benyttes i renteforvaltningen. Siden januar 2022 er han også leder for teamet Absolutte Investeringer.

Forvaltere

Espen Skagen
Porteføljeforvalter
Espen har en Master of Science i Finans fra CASS Business School i London, og også en Bachelor of Science in Bank og Finans fra Bedriftsøkonomisk Institutt BI.
Espen begynte i selskapet i april 2012 som en del av Globale Renter of FX-teamet. Han kom da fra en over 10-årig stilling i NBIM hvor han hadde ansvar for rebalansering av porteføljer, asset allocation og forvaltning av flere obligasjonsporteføljer i ulike valutaer.

Forvaltere

Jan Hugo Simensen
Porteføljeforvalter
Jan Hugo er utdannet Siviløkonom fra Bedriftsøkonomisk Institutt BI.
Jan Hugo begynte i næringen i januar 2001 da han ble en del av Norske Aksjer-teamet. I februar 2004 flyttet han over til Globale renter og FX-teamet, og fra februar 2009 ble han porteføljeforvalter i dette teamet.

ESG-tilnærminger

Dialoger
Ja
ESG-integrering
Ja
Stemmegivning
Nei
Tematisk
Nei
Eksklusjoner
Ja
Innvelging
Nei

Betingelser

Tegningsgebyr
Ingen
Svingprising
Ja
Likviditet
Daglig
Anbefalt sparehorisont
1 år
*Samme dag som dag for verdsettelse. **Per år Kilde: DNB Asset Management
Minstetegning
NOK 100,00
Suksesshonorar
Ingen
Innløsningsgebyr
Ingen
Forvaltningshonorar (årlig)
0.30%
Tegningsfrist
11:59 CET
Betingelser

Risikoklasse (SRI 1-7)

3
Risikoskala fra 1 (laveste risiko) til 7 (høyeste risiko). Risikonivå 1 er ikke ensbetydende med en risikofri investering. Fondets plassering på skalaen er ikke fast, men vil normalt endre seg med tiden.

Informasjon

Fondskurs
NOK 738,80
Aktivaklasse
Rentefond
Akkumulerende / utbytteutdelende
Akkumulerende
Oppstart, andelsklasse
13.11.2019
Industrifokus
På tvers av bransjer
Likviditetsfokus
Investment grade
Fond (kapital)
NOK 44339,72 millioner
Markedsfokus
På tvers av regioner
Legalstruktur
Verdipapirfond (UCITS)
Andelsklasse (kapital)
NOK 169,39 millioner
Fondsindeks
Bloomberg Barclays Global Aggregate Corporate Bond Index
Opprinnelsesland
Norge
Oppstart, fond
15.10.2003
Investeringsprosess
Fundamentaldrevet forvaltning

Bærekraftsdata

Karbonintensitet
Indeks
Kilde: MSCI ESG Research og interne vurderinger. 2026 MSCI ESG Research LLC. Reproduced by permission. Basert på beholdning fra 30.09.2026.
Fond
ESG-score (fra 1 til 10)
7.12

Kumulativ avkastning

Hittil i årSiden oppstartMTD5 års3 års1 års
Fond−2,19 %2,95 %0,39 %−1,32 %16,73 %−1,36 %
Ref.−1,23 %3,86 %0,41 %−1,05 %17,29 %−0,42 %

Annualisert avkastning

Siden oppstart5 års3 års1 års
Fond0,42 %−0,26 %5,28 %−1,36 %
Ref.0,55 %−0,21 %5,44 %−0,42 %

Kalenderår

FondReferanseindeks
20256,98 %7,05 %
20242,75 %2,69 %
20237,94 %6,94 %
2022−15,46 %−15,37 %
2021−0,92 %−0,71 %
20205,2 %5,86 %
20190,67 %0,56 %

Risikoinformasjon

Fond
Antall obligasjoner (utstedere)1167(377)
Kredittspread durasjon4,73
Største hist. kursfall−20,78 %
Effektiv durasjon5,71
Sharpe Ratio*0,13
Volatilitet*4,83 %
YTM sikret portefølje6,89 %

Kilde: DNB Asset Management * Disse nøkketallene beregnes 3 års rullerende basert på ukentlige avkastningsserier.

Eksklusjonskriterier (negativ screening)

Ekskluderte selskaper
I tillegg til normbaserte eksklusjoner, investerer ikke fondet i selskaper som opererer innenfor:
Tobakk (produksjon)
Kontroversielle våpen
DNBs instruks for ansvarlige investeringer
Cannabis til rusformål
Pornografi (produksjon)
Oljesand ≥ 30% av inntektene
Kull ≥ 30% av inntektene + Absolutt kriterie

Avkastning

  • DNB Global Credit A: 1 029,49 (2026-10-09)
  • Bloomberg Barclays Global Aggregate Corporate Bond Index: 103,86 (2026-10-09)

Pris

  • DNB Global Credit A: 1 029,49 (2026-10-09)

Rentedurasjon

  • DNB Global Credit A: 5,71 (2026-10-09)
  • Bloomberg Barclays Global Aggregate Corporate Bond Index: 5,49 (2026-10-09)

Kredittdurasjon

  • DNB Global Credit A: 5,67 (2026-10-09)
  • Bloomberg Barclays Global Aggregate Corporate Bond Index: 5,79 (2026-10-09)

Topp investeringsøkninger

  • Amazon.com Inc: 0,42 %
  • Space Exploration Technologies Corp: 0,24 %
  • Eni SpA: 0,21 %
  • Nordea Bank Abp: 0,19 %
  • Macquarie Group Ltd: 0,17 %

Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 04.09.2026

Topp investeringsreduksjoner

  • BP Capital Markets Plc: −1,45 %
  • Australia & New Zealand Banking Group Ltd: −0,5 %
  • NatWest Group Plc: −0,14 %
  • FedEx Corp: −0,13 %
  • Comcast Corp: −0,13 %

Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 04.09.2026

Topp posisjoner

  • Verizon Communications Inc: 4,08 %
  • AT&T Inc: 3,4 %
  • Bank of America Corp: 2,53 %
  • JPMorgan Chase & Co: 2,3 %
  • Morgan Stanley: 2,17 %
  • Credit Agricole SA: 2,07 %
  • Wells Fargo & Co: 1,98 %
  • TotalEnergies SE: 1,92 %
  • BNP Paribas SA: 1,74 %
  • HSBC Holdings Plc: 1,31 %

Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 04.09.2026

Landallokering

  • United States: 39 %
  • France: 11,51 %
  • Others: 9,59 %
  • United Kingdom: 4,85 %
  • Australia: 4,35 %
  • Netherlands: 3,24 %
  • Norway: 2,91 %
  • Germany: 2,31 %
  • Spain: 1,48 %
  • Italy: 1,37 %

Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 04.09.2026

Sektorallokering

  • Financial: 37,35 %
  • Communications: 14,65 %
  • Energy: 9,46 %
  • Consumer, Cyclical: 6,15 %
  • Consumer, Non-cyclical: 5,52 %
  • Utilities: 3,86 %
  • Technology: 3,51 %
  • Mortgage Securities: 2,81 %
  • Industrial: 2,13 %
  • Basic Materials: 0,81 %

Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 04.09.2026

Valutaallokering

  • EUR: 42,71 %
  • USD: 41,37 %
  • NOK: 11,16 %
  • GBP: 2,87 %
  • CAD: 0,13 %
  • AUD: 0,02 %
  • CHF: 0 %

Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 04.09.2026

Fordeling etter kupongtype

  • Fixed: 52,75 %
  • Multiple: 30,7 %
  • Adjust: 0,68 %
  • Floating: 0,38 %
  • Step: 0,2 %
  • Zero: 0,19 %
  • Daily Fixings: 0,11 %

Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 09.10.2026

Fordeling av kredittrating

  • AAA: 0,34 %
  • AA+: 0,08 %
  • AA: 1,01 %
  • AA-: 2,02 %
  • A+: 4,48 %
  • A: 4,92 %
  • A-: 18,23 %
  • BBB+: 14,97 %
  • BBB: 15,57 %
  • BBB-: 6,76 %
  • BB+: 0,05 %
  • Not Rated: 0,23 %
  • Cash: 8,38 %

Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 09.10.2026

Dokumenter

Dette er markedsføringsmateriale. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Avkastningen kan bli negativ som følge av fallende markedsverdier.