Hvorfor så svak avkastning i fremvoksende markeder i 2021?
Fremvoksende markeder startet meget godt i 2021, deretter snudde det helt.

Dermed har avkastning hittil i år vært svak både i absolutte og relative termer. Hvis vi ser nærmere på hva som er årsaken til denne svake markedsutviklingen, ser vi at det hovedsakelig er tre faktorer som har bidratt.
Vaksiner, kinesisk regulering og inflasjon
- På grunn av sen levering og derfor sen vaksinering har pandemien ført til både store smitteutbrudd og langvarige nedstengninger i flere fremvoksende markeder. Først i andre halvdel av 2021 har vaksinasjonen skutt fart. Flere land har nå vaksinert størstedelen av befolkningen, men det er fremdeles mange som gjenstår.
- Kina har innført strengere reguleringer i teknologisektoren, noe som har rammet de store kinesiske teknologiselskapene. Dette har surnet investorsentimentet betydelig. I tillegg har pengepolitiske innstramninger ført til at den økonomiske veksten har bremset, hvilket har gått spesielt ut over eiendomssektoren. Dette har heller ikke bidratt positivt til appetitten for potensielle investorer.
- Inflasjonen har steget kraftig flere steder. I USA har inflasjonsveksten ført til at den amerikanske sentralbanken har startet å nedskalere stimulansetiltakene som ble innført under nedstengningen i fjor. Dette har ført til at både den amerikanske renta og dollaren har steget, noe som er negativt for fremvoksende økonomier.
Utsiktene på kort og lang sikt
Det kortsiktige bilder er derfor ikke positivt med hensyn til fremvoksende markeder, ettersom mesteparten enkelte av faktorene nevnt ovenfor fremdeles vil vedvare inn mot 2022. Markedene er fremdeles svært volatile. På et mellomlangt- til langt perspektiv, derimot, er vi fremdeles positive til fremvoksende markeder, og i særdeleshet de asiatiske markedene. Vaksinasjonstakten har økt betraktelig, og dersom det ikke oppstår enda flere og mer smittsomme eller dødelige varianter av viruset som ikke vaksinen beskytter godt mot, bør vi se at veksten returnere i tiden fremover.
Mest attraktive verdsettelse på 20 år
Verdsettelsene har ikke vært mer attraktive på mer enn 20 år dersom en sammenligner mot mer utviklede nasjoner.

