DNB Obligasjon Norden

Bred nordisk renteeksponering med lav kredittrisiko
DNB Obligasjon Norden investerer i selskapsobligasjoner fra solide nordiske utstedere. Fondet gir tilgang til en bred portefølje med høy kredittkvalitet, og er tilpasset investorer som ønsker stabil renteavkastning uten store svingninger. Investeringene er spredt på tvers av sektorer og land i Norden. Fondet ekskluderer selskaper med høye klimagassutslipp.
Fondet vektlegger høy kredittkvalitet og en gjennomtenkt tilnærming til forvaltningen. Det investeres kun i obligasjoner med minimum BBB- rating eller vurdert som minimum BBB- av forvalterteamet for uratede obligasjoner, og andelen av nedgraderte papirer begrenses. Opptil 20 prosent av fondet kan plasseres i ansvarlige lån, men fondet følger et stramt regelverk for å sikre kapitalbevaring.
Valutarisikoen reduseres gjennom aktiv sikring. Fondet investerer i både norske og utenlandske papirer, men valutaeksponeringen holdes stabil med en valutasikring på mellom 95 og 105 prosent. Dette bidrar til å gjøre avkastningen mer forutsigbar.
Fondet har moderat rentefølsomhet og bred risikospredning. Rentefølsomheten ligger mellom 2 og 7, med 3 som referanse. Fondet kan investere i bankinnskudd under klare betingelser. Fondet er veldiversifisert med eksponering mot rundt 100 ulike utstedere.
Hovedinvesteringsområder:
Selskapsobligasjoner fra banker, industriselskaper og andre kredittverdige utstedere i Norge, Sverige, Danmark, Finland og Island.
Hvorfor investere i dette fondet
Relaterte videoer
DNB Obligasjon Norden A
Kredittkvalitet
Andel av fondet med kredittrating A- eller bedre: 52%
Internasjonale normer og standarder
ESG-data er integrert i vårt porteføljestyringssystem, og brukes til å vurdere risiko og muligheter knyttet til ESG i investeringsbeslutninger.
DNB Obligasjon Norden A
Gjennomsnittlig vurdering
Gjennomsnittlig kredittrating for fondet: A
Bærekraftsindikator
Fondet fremmer, i tillegg til andre hensyn, miljørelaterte og sosiale aspekter gjennom sin investeringsstrategi.
Dialoger
Vi engasjerer oss i dialog med selskaper. Dialogen kan omhandle spesifikke problemstillinger knyttet til ESG (reaktiv dialog), eller på generelt grunnlag bidra til å påvirke selskaper i en mer bærekraftig retning (proaktiv dialog). Nærmere beskrivelse av retningslinjer for ansvarlige investeringer og eksklusjonsliste er tilgjengelig på: https://dnbam.com/en/responsible-investments/esg-overview-dnb-funds
Kredittrisiko: Utstederne av gjeldspapirene som fondet investerer i kan få problemer med å betjene sine låneforpliktelser. Renterisiko: Fondets verdi kan bevege seg motsatt av endringer i rentenivået. Konsentrasjonsrisiko: Fondets verdi kan påvirkes negativt av hendelse i en bestemt sektor/region. Likviditetsrisiko: Fondets investeringer kan blir vanskelig å verdsette/selge på ønsket tidspunkt. Valutarisiko: Fondets verdi kan påvirkes negativt av kurssvingninger i valutamarkedet. Bærekraftsrisiko: Fondets verdi kan påvirkes negativt av en hendelse knyttet til miljø, sosiale faktorer eller virksomhetsstyring i selskapene som fondet investerer i.
Standardsetting
Standardsetting er et viktig element i aktivt eierskap. Som en del av dette utvikler og publiserer vi forventningsdokumenter innen utvalgte fokusområder. Dokumentene brukes for å bidra til forbedring av standardene i markedet, og for å danne grunnlag for nærmere eierskapsdialog med enkeltselskaper.
ISIN: NO0012771163. Bloomberg ticker: DNBOBLA NO
Stemming
En måte å påvirke selskaper på en positiv måte er gjennom å stemme på generalforsamlinger. Våre retningslinjer for stemmegivning innebærer at vi skal stemme på alle generalforsamlinger på samtlige norske selskaper vi har investeringer i. Vi har valgt en systematisk tilnærming til å avgjøre hvilke internasjonale selskapers generalforsamlinger vi vil stemme på.
Juridisk informasjon
Dette faktaarket inneholder kun grunnleggende informasjon om fondet. Ytterligere informasjon finner du i fondets informasjonsbrosjyre, årsrapport og halvårsrapport, som er tilgjengelige på dnbam.com/no og kan bestilles gratis fra DNB Bank ASA, filial Norge. Risikoinformasjon: Historisk avkastning er ingen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil bl.a. avhenge av markedsutviklingen, forvalters dyktighet, verdipapirfondets risiko, samt kostnader ved tegning, forvaltning og innløsning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap. Nettsted: dnbam.com/no For ytterligere informasjon, vennligst kontakt din forhandler.
Dette rentefondet har som mål å gi moderat avkastning på fondets investeringer på kort til mellomlang sikt, uten å ta unødig risiko. Fondet investerer i obligasjoner ustedt av foretak og finansinstitusjoner, hovedsakelig notert på børser og regulerte markeder i Norden. Fondet er aktivt forvaltet. Fondets investeringsbeslutninger er basert på langsiktig fundamental analyse, som innebærer grundig analyse av selskaper, markeder og andre markedsfaktorer som kan påvirke selskapenes utvikling.
Kommentarer
September ble preget av høyere renter, sentralbankfokus og moderat oppgang i kredittpåslagene. Norges Banks rentemøte resulterte i en renteheving på 25 basispunkter til 4,50 %. Sentralbanken begrunnet beslutningen med at inflasjonen fortsatt ligger klart over målet, samtidig som aktivitetsnivået i økonomien holder seg relativt sterkt. Sentralbanksjefen understreket også at renten trolig må holdes høy over en lengre periode, og at ytterligere innstramminger ikke kan utelukkes dersom inflasjonsutsiktene tilsier det. I rentemarkedet bidro kombinasjonen av høyere energipriser, fortsatt geopolitisk usikkerhet og stigende internasjonale markedsrenter til at norske swaprenter steg markert gjennom måneden med henholdsvis 20 og 25 bp i ett- og toårspunktet og 24 bp i femårspunktet. Amerikanske swaprenter steg kraftig med 40 bp i ettårspunktet og 59 bp i femårspunktet. Euribor-swaprentene steg 36-39 bp gjennom september og svenske swaprenter steg 18-25 bp. For det nordiske IG-markedet var utviklingen mer stabil enn i rentemarkedet. Kredittpåslagene viste moderat oppgang i løpet av måneden. Den største økningen så man innen eiendomsektoren og subordinert bank hvor marginer var ut 10-15 basispunkter. SEB emitterte NOK 4 milliarder med 5 års løpetid mens Norwegian Property utstedte 1,5 milliarder med 3-5 års løpetid fordelt på NOK og SEK. Videre utstedte både lastebilprodusent Traton og eiendomsselskapet Sagax henholdsvis 3,5 og 3 mrd i det svenske markedet. Internasjonalt var renteutviklingen preget av en mer restriktiv tone fra sentralbankene. I USA hevet Federal Reserve styringsrenten til 3,75-4,00 %, samtidig som sentralbanken signaliserte at ytterligere rentehevinger kan bli nødvendige. I eurosonen økte Den europeiske sentralbanken (ECB) sine styringsrenter med 25 basispunkter som følge av vedvarende inflasjonspress og høyere energipriser. I Storbritannia holdt Bank of England styringsrenten uendret på 3,75 %, men en delt rentekomité og stigende inflasjon førte til økte forventninger om ytterligere innstramminger. Sveriges Riksbank lot styringsrenten bli stående på 1,75 %, men signaliserte samtidig en økt sannsynlighet for rentehevinger fremover. Fondets absolutte avkastning denne måneden var -0,64 %, mens referanseindeksen hadde en avkastning på -0,42 %, noe som gir en relativ avkastning på -0,21 % for fondet sammenlignet med referanseindeksen. Bakgrunnen for mindreavkastningen er noe høyere kredittpåslag kombinert med økte renter i NOK og andre valuta. Så langt i år har fondet oppnådd en absolutt avkastning på 1,38 %, og det har hatt en positiv relativ avkastning på 0,46 % sammenlignet med referanseindeksen. Denne måneden viser porteføljen en effektiv rente på 5,99 %. Rentefølsomheten i porteføljen er 3,51 år sammenlignet med referanseindeksens 3,02 år, mens kredittrisikoen er høyere med 3,79 år mot referanseindeksens 3,13 år.
SFDR-klassifisering
SFDR-klassifisering: Artikkel 8 Fondet fremmer, i tillegg til andre hensyn, miljørelaterte og sosiale aspekter gjennom sin investeringsstrategi.
Forvaltere
- Terje Monsen
- Ansvarlig forvalter
- Terje har en Master of Science i Finans fra Norges Handelshøyskole NHH.
- Terje Monsen begynte i selskapet i september 2017 som hovedforvalter for vår nordiske Investment Grade-strategi. Han kom inn i næringen i 2006 som Market Maker og trader for obligasjoner og derivater i DNB Markets.
Forvaltere
- Idar Rydland
- Porteføljeforvalter
- Idar begynte i selskapet juli 2005 som porteføljeforvalter for norske pengemarkedsfond. Han begynt i næringen i 1984 i DNB Markets med flere stillinger innen obligasjonsmegling og på emisjonssiden.
Forvaltere
- Svein Aage Aanes
- Porteføljeforvalter
- Svein Aage har en Master of Science fra NHH og han har fullført et forskningsoppdrag ved Harvard University i USA. Han snakker engelsk, norsk og tysk flytende.
- Svein Aage begynte i selskapet i oktober 1998. Svein Aage har lang og bred erfaring som porteføljeforvalter av rentebaserte fond og har vært leder av renteteamet siden år 2000. Før Svein Aage kom til oss var han Seniorøkonom i DnB Bank. Han begynte karrieren sin i 1991 som professorassistent og forsker i økonomiske fag ved Norges Handelshøyskole (NHH) i Bergen.
Forvaltere
- Andreas Roti
- Porteføljeforvalter
- Andreas har en Master of Science i Finans fra Aarhus Universitet, en Bachelorgrad i Samfunnsøkonomi fra Universitetet i Bergen og er NFF Renteanalytiker.
- Andreas har jobbet i DNB konsernet siden 2014 hvor han startet som analytiker i DNB Bank og dekket kunder innen shipping- og offshoresegmentet. Deretter jobbet Andreas som porteføljeforvalter i DNB Livsforsikring med særlig fokus på selskapets rente- og kredittinvesteringer, i tillegg til ansvarlige og bærekraftige investeringer. Andreas startet i DNB Asset Management i 2022 som porteføljeforvalter.
Forvaltere
- Johan Petter Cappelen-Dahl
- Porteføljeforvalter
- Johan er Siviløkonom fra Norges Handelshøyskole NHH og også Autorisert Renteanalytiker fra Norges Handelshøyskole NHH.
- Johan Peter begynte i Treasury i DNB i 1986 og var obligasjonsmegler i DNB i perioden 1988 til 1998, hvor han da ble porteføljeforvalter i DNB Asset Management.
ESG-tilnærminger
- Dialoger
- Ja
- ESG-integrering
- Ja
- Stemmegivning
- Nei
- Eksklusjoner
- Ja
- Tematisk
- Nei
- Innvelging
- Nei
Betingelser
- Tegningsgebyr
- Ingen
- Svingprising
- Ja
- Likviditet
- Daglig
- Anbefalt sparehorisont
- 1 år
- *Samme dag som dag for verdsettelse. **Per år Kilde: DNB Asset Management
- Minstetegning
- NOK 100,00
- Suksesshonorar
- Ingen
- Innløsningsgebyr
- Ingen
- Forvaltningshonorar (årlig)
- 0.20%
- Tegningsfrist
- 11:59 CET
- Betingelser
Risikoklasse (SRI 1-7)
- 2
- Risikoskala fra 1 (laveste risiko) til 7 (høyeste risiko). Risikonivå 1 er ikke ensbetydende med en risikofri investering. Fondets plassering på skalaen er ikke fast, men vil normalt endre seg med tiden.
Informasjon
- Fondskurs
- NOK 1083,12
- Aktivaklasse
- Rentefond
- Akkumulerende / utbytteutdelende
- Akkumulerende
- Oppstart, andelsklasse
- 15.12.2022
- Industrifokus
- På tvers av bransjer
- Likviditetsfokus
- Investment grade
- Markedsfokus
- Norden
- Fond (kapital)
- NOK 3961,28 millioner
- Legalstruktur
- Verdipapirfond (UCITS)
- Andelsklasse (kapital)
- NOK 57,13 millioner
- Fondsindeks
- en sammensatt indeks bestående av 75% NBP Norw RM1-RM2 Dur 3 og 25% NBP Norw Govt Dur 3
- Opprinnelsesland
- Norge
- Oppstart, fond
- 19.06.2019
- Investeringsprosess
- Fundamentaldrevet forvaltning
Bærekraftsdata
- Karbonintensitet
- Indeks
- Kilde: MSCI ESG Research og interne vurderinger. 2026 MSCI ESG Research LLC. Reproduced by permission. Basert på beholdning fra 30.09.2026.
- Fond
- ESG-score (fra 1 til 10)
- 7.85
Kumulativ avkastning
| Hittil i år | Siden oppstart | MTD | 3 års | 1 års | |
|---|---|---|---|---|---|
| Fond | 1,64 % | 22 % | 0,26 % | 18,79 % | 2,5 % |
| Ref. | 1,09 % | 12,46 % | 0,18 % | 12,28 % | 2,01 % |
Annualisert avkastning
| Siden oppstart | 3 års | 1 års | |
|---|---|---|---|
| Fond | 5,34 % | 5,91 % | 2,49 % |
| Ref. | 3,12 % | 3,93 % | 2 % |
Kalenderår
| Fond | Referanseindeks | |
|---|---|---|
| 2025 | 6,07 % | 4,69 % |
| 2024 | 5,68 % | 2,72 % |
| 2023 | 7,77 % | 3,81 % |
| 2022 | −0,64 % | −0,35 % |
Risikoinformasjon
| Fond | |
|---|---|
| Antall obligasjoner (utstedere) | 218(123) |
| Kredittspread durasjon | 3,74 |
| Største hist. kursfall | −1,64 % |
| Effektiv durasjon | 3,46 |
| Sharpe Ratio* | 0,67 |
| Volatilitet* | 2,16 % |
| YTM sikret portefølje | 5,99 % |
Kilde: DNB Asset Management * Disse nøkketallene beregnes 3 års rullerende basert på ukentlige avkastningsserier.
Eksklusjonskriterier (negativ screening)
- I tillegg til normbaserte eksklusjoner, investerer ikke fondet i selskaper som opererer innenfor:
- Tobakk (produksjon)
- Kontroversielle våpen
- Cannabis til rusformål
- Pornografi (produksjon)
- Alkohol ≥ 5% (produksjon)
- Konvensjonelle våpen ≥ 5% (produksjon)
- Kull ≥ 1% av inntektene + Absolutt kriterium
- Kommersiell pengespillvirksomhet ≥ 5% (produksjon)
- Olje ≥ 10% av inntektene
- Oljesand ≥ 5% av inntektene
- Ekskluderte selskaper
- DNBs instruks for ansvarlige investeringer
- Strømproduksjon > 100g CO2 e/kWh ≥ 50% av inntektene
- Gass ≥ 50% av inntektene
Avkastning
- DNB Obligasjon Norden A: 1 219,98 (2026-10-12)
- en sammensatt indeks bestående av 75% NBP Norw RM1-RM2 Dur 3 og 25% NBP Norw Govt Dur 3: 112,46 (2026-10-12)
Pris
- DNB Obligasjon Norden A: 1 219,98 (2026-10-12)
Rentedurasjon
- DNB Obligasjon Norden A: 3,46 (2026-10-12)
- en sammensatt indeks bestående av 75% NBP Norw RM1-RM2 Dur 3 og 25% NBP Norw Govt Dur 3: 3,08 (2026-10-12)
Kredittdurasjon
- DNB Obligasjon Norden A: 3,97 (2026-10-12)
- en sammensatt indeks bestående av 75% NBP Norw RM1-RM2 Dur 3 og 25% NBP Norw Govt Dur 3: 3,19 (2026-10-12)
Topp investeringsøkninger
- SpareBank 1 SMN: 1,62 %
- Ziklo Bank AB: 0,69 %
- Nykredit Realkredit AS: 0,47 %
- Entra ASA: 0,47 %
- Jotun AS: 0,37 %
Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 07.09.2026
Topp investeringsreduksjoner
- SpareBank 1 Ringerike Hadeland: −0,6 %
- Sparebanken Norge: −0,56 %
- Telia Company AB: −0,55 %
- Norway Treasury Bill: −0,52 %
- Jæren Sparebank: −0,5 %
Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 07.09.2026
Topp posisjoner
- Norway Treasury Bill: 5,54 %
- SpareBank 1 SMN: 4,11 %
- SpareBank 1 Sør-Norge ASA: 3,99 %
- Sparebanken Norge: 2,97 %
- Nordea Bank Abp: 2,83 %
- Stockholm Exergi Holding AB: 2,39 %
- DNB Bank ASA: 2,37 %
- Ziklo Bank AB: 2,29 %
- SpareBank 1 Østlandet: 2,17 %
- Oslo Kommune: 1,97 %
Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 07.09.2026
Landallokering
- Norway: 54,5 %
- Sweden: 21,12 %
- Others: 15,54 %
- Finland: 7,92 %
- Denmark: 4,54 %
- Luxembourg: 0,85 %
- Iceland: 0,61 %
- Netherlands: 0,52 %
- Germany: 0,33 %
Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 07.09.2026
Sektorallokering
- Financial: 51,08 %
- Government: 11,4 %
- Consumer, Non-cyclical: 10,44 %
- Utilities: 10,01 %
- Others: 7,28 %
- Industrial: 6,67 %
- Communications: 3,84 %
- Consumer, Cyclical: 2,95 %
- Basic Materials: 1,35 %
- Energy: 0,92 %
Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 07.09.2026
Valutaallokering
- NOK: 64,77 %
- EUR: 19,77 %
- SEK: 14,57 %
- USD: 0,02 %
Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 07.09.2026
Fordeling etter kupongtype
- Fixed: 59,37 %
- Floating: 35,58 %
- Multiple: 2,32 %
- Adjust: 1,48 %
Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 09.10.2026
Fordeling av kredittrating
- AAA: 7,61 %
- AA+: 2,04 %
- AA-: 12,96 %
- A+: 5,83 %
- A: 5,7 %
- A-: 17,57 %
- BBB+: 7,59 %
- BBB: 15,25 %
- BBB-: 5,57 %
- Not Rated: 3,57 %
- Cash: 1,08 %
Kilde: DNB Asset Management | Dynamisk portefølje: Allokeringer vil variere over tid. Basert på beholdning fra 09.10.2026

